Jest 10 produktów.

Pokazano 1-10 z 10 pozycji
Pokazano 1-10 z 10 pozycji

Maść propolisowa

Maść propolisowa to niezwykle uniwersalny środek, który możesz wykorzystać w przypadku pojawiających się reakcji alergicznych, ukąszeń i innych problemów ze skórą. Składa się wyłącznie z naturalnych składników o sprawdzonym działaniu, które są delikatne dla ciała i nie powodują podrażnień.

W naszym sklepie znajdziesz zarówno czystą maść propolisową, jak i jej odmiany z różnego rodzaju dodatkami, poprawiającymi działanie prozdrowotne głównego składnika. Oferujemy wyłącznie produkty farmaceutycznej jakości, posiadające niezbędne atesty i certyfikaty.

Pod katalogiem produktu znajdziesz również szereg porad i wskazówek, w jaki sposób powinna być stosowana maść propolisowa i jak wybrać jej odmianę w zależności od potrzeb.

Z czego składa się maść propolisowa?

Propolis zwany jest niekiedy także kitem pszczelim. To ciemnożółta (lub nawet brunatna) substancja, za pomocą której pszczoły wyściełają wnętrze ula. Składa się on z pyłków i żywicy pochodzącej z drzew iglastych i liściastych, resztek pszczelej śliny oraz enzymów trawiennych. Owady wykorzystują propolis nie tylko do izolacji termicznej ula, ale przede wszystkim do stworzenia bariery ochronnej, która ma za zadanie zlikwidować bakterie, pasożyty i drobnoustroje, które mogłyby zagrozić ulowi.

Skład propolisu zawsze będzie nieco inny, w zależności od tego, w którym miejscu był zbierany. W jego skład wchodzi jednak ponad 300 substancji aktywnych, wśród których znajdują się m.in. :

  • - żywice,
  • - wosk pszczeli i roślinny,
  • - terpeny,
  • - flawony,
  • - olejki eteryczne,
  • - pierzga

Poszczególne odmiany maści propolisowej mogą zawierac także inne dodatki, jak np. rumianek lub dziewannę, które poszerzają spektrum jej prozdrowotnych właściwości.

Maść propolisowa. Zastosowanie

Maść propolisowa doskonale działa na regenerację skóry. Możesz ją stosować na trudno gojące się rany, owrzodzenia i opryszczkę, a także oparzenia i odmrożenia. Przyspiesza także nawilżenie skóry wysuszonej wskutek przewlekłego działania niskich temperatur. Świetnie sprawdza się przy nawilżaniu suchej skóry stóp, dlatego wiele osób chętnie korzysta z niej wieczorem.

Propolis działa też przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwwirusowo. Dzięki temu możesz z jej pomocą walczyć z objawami grzybicy i różnego rodzaju zmianami skórnymi, które pojawiają się skutek działania szkodliwych drobnoustrojów.

Lecznicze właściwości maści propolisowej wykorzystasz też w leczeniu trądziku, a nawet zmian skórnych, jakie pojawiają się w wyniku terapii nowotworowych.

Preparat możesz stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Dlatego, jeżeli cierpisz na nawracające zapalenia dziąseł, smarowanie ich maścią z propolisem złagodzi stan zapalny i powstrzyma ewentualne krwawienie.

To także skuteczny sposób na walkę ze wstydliwym problemem hemoroidów. Jeżeli nie chcesz stosować czopków propolisowych, alternatywnym rozwiązaniem może okazać się maść, którą posmarujesz bolące miejsca.

Prawidłowe dawkowanie maści propolisowej

Maść zawierająca propolis bez żadnych dodatków powinna być nakładana 2 do 3 razy na dobę na zmienione miejsca skórne. Pomiędzy kolejnymi aplikacjami postaraj się zachować odstęp kilku godzin tak, aby substancje czynne mogły przeniknąć do ustroju i zacząć działać. Dużo ważniejsze jest regularne stosowanie substancji czynnych w mniejszych dawkach, niż użycie dużej ilość maści, ale jednorazowo.

Pamiętaj, aby przed pierwszym użyciem zapoznać się z ulotką, która może przewidywać inną częstotliwość podania maści (np. ze względu na odbiegające od normy stężenie składników aktywnych). Może też się okazać, że innej częstotliwości aplikacji wymaga maść z propolisem uzupełniona o dodatkowe składniki.

Jak wybrać maść propolisową?

O ile standardowa maść propolisowa wykazuje wszechstronne działanie lecznicze, niekiedy może się okazać, że w danym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie jej kupno w wersji uzupełnionej o inne składniki aktywne. Które z nich spotkasz najczęściej w maści propolisowej?

Wiesiołek

To ziele zawiera przede wszystkim wiele przydatnych mikro- i makroelementów. Znajdziesz w nim m.in. wapń, magnez, cynk i selen. Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że nawilża i regeneruje Twoją skórę, utrzymuje jej elastyczność i jędrność. Po przedostaniu się do ustroju pomaga też likwidować wolne rodniki.

Dziewanna

Dziewanna poprawia właściwości dezynfekujące i antybakteryjne propolisu, dlatego maść z jej dodatkiem dobrze nadaje się do smarowania ran, a także oczyszczania cery trądzikowej. Jest delikatna w działaniu, dlatego nie uczula i nie powoduje podrażnień.

Bylica piołun i wrotycz

Wyróżnia się wysoką zawartością garbników, olejków eterycznych i flawonoidów, które potęgują bakteriobójcze i przeciwzapalne propolisu. Maść z dodatkiem piołunu możesz wykorzystać do leczenia przeziębienia i zapalenia płuc u dzieci. Wystarczy, że posmarujesz klatkę piersiową chorego, a oczyszczające działanie składników będzie przynosiło efekty.

Z kolei wrotycz od lat jest stosowany do walki z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz dną moczanową. W tym celu należy smarować maścią propolisową z dodatkiem wrotyczu okolice stawów. Pomoże to zlikwidować stan zapalny.

Maść z ekstraktem z wrotyczu może być także wykorzystywana do zwalczania wszy, świerzbowca i nużeńca.

Glistnik jaskółcze ziele

Maść uzupełniona sokiem z glistnika ma silne właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Jest powszechnie stosowana do zwalczania wirusa HPV, który powoduje pojawianie się kurzajek, brodawek i innych zniekształceń skórnych. Wystarczy przez kilka dni smarować kurzajkę, a istnieje spora szansa, że zmiana sama zniknie, jeżeli nie była mocno zaawansowana.

Maść propolisowa z dodatkiem glistnika może być stosowana bezpośrednio po ukąszeniach przez owady, ponieważ skutecznie zmniejsza lub znosi wstrząs anafilaktyczny oraz miejscowy stan zapalny. To szczególnie istotne w przypadku osób uczulonych na toksyny zawarte w jadzie owadów. Wreszcie, glistnik pomaga zwalczać grzybicę skóry.

Uwaga! W przypadku maści propolisowej zawierającej wyciąg z jaskółczego ziela musisz szczególnie uważać, aby substancja nie dostała się do oczu. Może to spowodować poważne zapalenie narządu wzroku. W razie dostania się glistnika do ustroju (np. wskutek przypadkowego dotknięcia ust), w krańcowych przypadkach mogą pojawić się wymioty, biegunka, bóle brzucha oraz pieczenie jamy ustnej.

Dlatego tak ważne jest, aby po aplikacji maści dokładnie umyć ręce pod bieżącą wodą. Jeżeli chcesz stosować maść propolisową z glistnikiem u małego dziecka, najlepiej skonsultuj to najpierw z lekarzem, a preparat najlepiej nałóż samodzielnie.

Konopia siewna (CBD)

Maść propolisowa uzupełniona o konopię siewną działa relaksacyjnie na obolałe mięśnie i stawy. Doskonale sprawdza się w stanach podgorączkowych do aplikowania na obolałe plecy czy ramiona. Przyspiesza także regenerację stłuczeń i zmniejsza pourazowy obrzęk. Sprawdza się także podczas pielęgnacji i nawilżania suchej skóry.

Wśród innych popularnych składników warto wymienić także:

  • - rumianek,
  • - jad pszczeli,
  • - kasztanowiec,
  • - mydlnica lekarska,
  • - pierzga.

Zanim wybierzesz dla siebie odpowiednią maść propolisową, zastanów się, na usunięciu których objawów zależy Ci najbardziej!

Czy maść propolisowa jest bezpieczna?

Choć propolis jest powszechnie uważany za jedną z najbezpieczniejszych substancji naturalnych stosowanych w kosmetykach i suplementach diety, niektóre osoby mogą być uczulone na zawarte w nim składniki. Co ciekawe z badań naukowych wynika, że przedawkowanie propolisu podawanego doustnie zdarza się bardzo rzadko, ale niekiedy reakcja alergiczna może pojawić się po aplikacji substancji na skórę. Co uczula w propolisie?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że w składzie wosku pszczelego znajduje się wiele różnych pyłków drzew i cząsteczek żywicy pochodzącej ze świerków, buków, topoli czy brzozy. Jeżeli cierpisz na alergię w okresie pylenia tych drzew, potencjalnie możesz liczyć się z delikatnym odczynem alergicznym.

Do głównych alergenów zalicza się przede wszystkim:

  • - estry kwasu kawowego(zwłaszcza pentenylowy i fenetylowy),
  • - ester kwasu cynamonowego (zwłaszcza cynamonian benzylu),
  • - ester kwasu salicylowego (salicylan benzylu).

Wszystkie z tych alergenów działają kontaktowo, więc wystarczy, że aplikujesz je na skórę razem z maścią.

Uczulenia na propolis występują ekstremalnie rzadko, a jeżeli się pojawią, objawy nie są szczególnie uciążliwe. Zaliczają się do nich nieżyt nosa, zapalenie spojówek i śluzówki nosa, ból głowy i nudności. W literaturze odnotowano zaledwie jeden przypadek wstrząsu anafilaktycznego i pojedyncze przypadki skurczów oskrzeli.

Maść propolisowa to tani i skuteczny sposób, który możesz wykorzystać, aby poradzić sobie z wieloma urazami i schorzeniami. Przekonaj się, jak duży potencjał mają składniki występujące w naturze i zobacz, że wcale nie musisz stosować drogich leków i antybiotyków przepisywanych na receptę.

Jeżeli nie jesteś pewien, która maść z propolisem sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej, napisz lub zadzwoń. Nasi specjaliści znajdą dla Ciebie rozwiązanie, które pomoże Ci pozbyć się problemu.