Kategorie:
Dziś polecamy
Jest 11 produktów.
Srebro koloidalne
Srebro koloidalne, znane także jako nanosrebro powstaje w wyniku połączenia srebra z białkiem lub żelatyną. Ta mieszanina ma niejednorodną konsystencję, z nierozpuszczalnymi drobinkami, widocznymi jedynie pod mikroskopem. Wielkość cząsteczki nanosrebra wynosi do 5 nm i jest niewidoczna gołym okiem. Dzięki tym rozmiarom srebro koloidalne z łatwością przenika do wnętrza komórek wirusa czy bakterii, niszcząc je od wewnątrz, znacznie szybciej niż leki medycyny konwencjonalnej.
Już w starożytnym Rzymie i Grecji było stosowane do odkażania wody pitnej i leczenia trudno gojących się ran. W XIV wieku, kiedy dżuma pustoszyła miasta, właściwości bakteriobójcze srebra były wykorzystywane w celu ograniczenia rozprzestrzeniania sią pandemii. Obecnie srebro koloidalne poddane zostało wielu badaniom i odkryto znacznie więcej właściwości prozdrowotnych tego specyfiku. Nanosrebro może z powodzeniem zastąpić tradycyjną antybiotykoterapię w leczeniu infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
Jakie właściwości lecznicze ma srebro koloidalne?
Srebro koloidalne może występować w dwóch postaciach, jonowanej i niejonowanej. Forma jonowana przeznaczona jest najczęściej do użytku zewnętrznego, natomiast srebro koloidalne niejonowane ma znacznie więcej zastosowań. Może być przyjmowane doustnie jako suplement diety, znajduje także zastosowanie w okulistyce i dermatologii, zwłaszcza w przypadku leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek czy walki z trudno gojącymi się ranami i oparzeniami.
Srebro koloidalne ma przede wszystkim właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Małe cząsteczki przylegają do ścian komórkowych bakterii i uszkadzają ich błony, niszcząc je skuteczniej i szybciej niż inne leki. Nanosrebro jonowe stosowane jest do pielęgnacji skóry i często stanowi skład kremów, toników, płynów do płukania jamy ustnej czy past do zębów. Jego główną zaletą jest łagodzenie podrażnień, blokowanie rozwoju bakterii i grzybów, co jest szczególnie cenne w przypadku cery trądzikowej lub pielęgnacji skóry narażonej na podrażnienia, na przykład po goleniu.
Niejonowane srebro koloidalne nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne, gdyż w wyniku rozpuszczenia srebrnej elektrody w wodzie pod wpływem prądu, staje się całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Dodawane do preparatów na grypę, infekcje bakteryjne czy wirusowe, zatrucia pokarmowe czy zakażenie pęcherza moczowego, zwiększa ich skuteczność i przyspiesza proces leczenia.
Jakie zastosowanie ma srebro koloidalne?
Srebro koloidalne znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz w innych dziedzinach życia. Jego właściwości antyseptyczne są chętnie wykorzystywane na przykład w produkcji chemii gospodarczej. Jednakże przede wszystkim używane jest w okulistyce, jako składnik kropli do oczu i maści przeznaczonych do leczenia bakteryjnego zapalenia spojówek. Szerokie zastosowanie ma również w dermatologii. Srebro koloidalne jest niezwykle skuteczne w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy i w przypadku oparzeń i owrzodzeń. Bakteriobójcze właściwości srebra wykorzystywane są również do odkażania skóry i dezynfekcji pomieszczeń sanitarnych.
Innym przykładem zastosowania srebra koloidalnego jest kosmetyka i medycyna estetyczna. Właściwości łagodzące, oczyszczające i regenerujące są nieocenione zwłaszcza po zabiegach kosmetycznych, takich jak depilacja, dermabrazja czy plazma. Przed wykonaniem makijażu permanentnego, mezoterapią igłową lub peelingiem chemicznym srebro zdezynfekuje skórę i zapobiegnie infekcjom. Używane jest również w trakcie i po zabiegach podologicznych.
Srebro koloidalne działa jak antybiotyk, zabijając bakterie, a dodatkowo doskonale radzi sobie również z wirusami i grzybami. Ma właściwości wspomagające proces regeneracji uszkodzonych tkanek, wspiera tworzenie się nowej tkanki nabłonkowej w procesie namnażania się nowych komórek, zastępujących komórki martwe bądź uszkodzone, co jest szczególnie korzystne w przypadku gojenia ran. Srebro koloidalne zapobiega powstawaniu bliznowaceń.
Kosmetyki przeznaczone do higieny intymnej, zawierające srebro koloidalne zapewniają długotrwałe uczucie czystości i komfortu. Ich właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze pomagają zminimalizować ryzyko infekcji. Łagodzą podrażnienia i zmniejszają dyskomfort związany z pieczeniem i swędzeniem. Jeszcze inne zastosowanie ma srebro koloidalne przeznaczone do terapii uzupełniającej leczenie gardła. Wspomaga walkę z infekcjami i łagodzi objawy zakażenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając produkty ze srebrem koloidalnym?
Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg preparatów, których skład został wzbogacony o nanosrebro. Suplementy różnią się pomiędzy sobą, mogą zawierać srebro koloidalne jonowe i niejonowe. W tym przypadku należy pamiętać, że srebro jonowe nadaje się wyłącznie do użytku zewnętrznego. Jeśli zostanie podane doustnie, może dojść do reakcji z kwasem solnym w żołądku i efektem będą niekorzystne skutki uboczne. W razie dłuższego stosowania, srebro koloidalne jonowane może doprowadzić do srebrzycy, zwanej również argyrią.
Wskaźnik ppm określa ilość cząsteczek srebra w określonej objętości preparatu. Informuje nas o zawartości cząsteczek srebra w kosmetyku czy suplemencie. Oczywiście, im wyższy wskaźnik ppm, tym lepsza skuteczność działania. Jednakże zawsze należy stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu stosowania, podanych przez producenta. Niektóre preparaty ze srebrem koloidalnym dostępne są na receptę, w tej sytuacji należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.