Jarosław

Jarosław

Cieciorka
Cieciorka

Ciecierzyca jest rośliną, która znajduje poczesne miejsce w kuchni arabskiej. Ceni się ją także za właściwości zdrowotne i lecznicze, dzięki zawartym w niej składnikom odżywczym. Wspomagają one pracę układu pokarmowego, zmniejszają ryzyko wywołania chorób nowotworowych, a także obniżają ciśnienie krwi. Ciecierzyca jest bogatym źródłem białka, dlatego często sięgają po nią osoby będące na diecie bezmięsnej. Jakie jeszcze posiada właściwości?

Ciecierzyca pospolita (Cicer arietinum L.) to strączkowata roślina jednoroczna, która należy do rodziny bobowatych. Nazywana jest też „grochem włoskim” oraz określana „cieciorką”. Obecnie nie rośnie dziko, a historia jej upraw sięga starożytności. Pochodzi z zachodnich obszarów Azji. Wydaje nasiona podobne do grochu o białożółtym kolorze, które znajdują się w strąku. Można je spożywać po ugotowaniu. Wyrabia się z nich falafel i hummus, a także: mąkę, pulpety, pasztety, pasty na kanapki, ciasta oraz stosuje do sałatek, zup i dań obiadowych. Z wody po zalewie z ciecierzycy powstaje aquafaba, która jest alternatywą dla jajek. Nasiona i łodygi wykorzystuje się również jako paszę dla zwierząt.

Składniki odżywcze ciecierzycy

Nasiona ciecierzycy zawierają wiele składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Roślina ta jest przede wszystkim bogatym źródłem białka (8,86 g na 100 g ugotowanej ciecierzycy). W jej składzie znajduje się też błonnik oraz witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B9, C oraz K. Nie brakuje również cennych minerałów, takich jak: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo i cynk.

Ciecierzyca wspomaga proces odchudzania

Wartość energetyczna ugotowanych 100 g ciecierzycy wynosi 164 kcal. Jednak nie należy się obawiać, że spożywanie jej spowoduje przybranie na wadze. Rozsądna podaż tej rośliny pozwoli na spadek masy ciała. Duża ilość błonnika zawartego w ciecierzycy powoduje uczucie sytości i brak chęci podjadania pomiędzy posiłkami. Wpływa też na zwiększone wydalanie z organizmu szkodliwych substancji oraz tłuszczu.

To warto wiedzieć

Ciecierzyca zawiera oligosacharydy gazotwórcze, które są rozkładane w jelicie grubym przez znajdujące się tam bakterie. W wyniku tego powstają spore ilości gazów metanu, dwutlenku węgla, a także wodoru. Efektem tego są wzdęcia. Ten nieprzyjemny skutek uboczny spożywania cieciorki można zneutralizować poprzez moczenie jej przez ok. 12 godzin w roztworze wody i sody oczyszczonej.

Ciecierzyca obniża ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy

Składniki zawarte w ciecierzycy – a przede wszystkim potas – powodują lepszy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Pierwiastek ten wpływa również na przyspieszone usuwanie z organizmu zbyt dużej ilości sodu. To wszystko skutkuje obniżeniem ciśnienia we krwi.

Spożywanie ciecierzycy może się przyczynić do zmniejszenia stężenia cholesterolu LDL, który potocznie jest określany jako ,,zły” cholesterol. Jego wysoki poziom zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, która może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca. Jej wynikiem często są: udar mózgu, zawał serca, niedokrwienie kończyn dolnych, a nawet tętniak aorty brzusznej.

Ciecierzyca często gości na stołach osób niespożywających mięsa

Ciecierzyca jest bogatym źródłem białka (8,86 g na 100 g ugotowanej ciecierzycy), dlatego chętnie sięgają po nią wegetarianie i weganie. Jednak, żeby zwiększyć jego przyswajalność, ci piersi powinni spożywać groch włoski z wyrobami mlecznymi, a drudzy – z produktami roślinnymi (makarony, kasze). Dzięki temu do organizmu dostarczone zostaną wszystkie potrzebne aminokwasy.

Ciecierzyca poprawia wygląd skóry, przeciwdziała zmęczeniu i ma pozytywny wpływ na płód

Składniki zawarte w ciecierzycy zapobiegają wystąpieniu aft, ran skórnych oraz zajadów. Poprawia się krążenie, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Groch włoski w swoim składzie ma witaminę B1, której braki w organizmie objawiają się uczuciem ciągłego zmęczenia oraz skurczami. Antyoksydanty wchodzące w skład cieciorki opóźniają procesy starzenia się organizmu, zwalczają wolne rodniki, co hamuje rozwój komórek nowotworowych. Zawarty w niej cynk zapobiega słabej kondycji włosów i ich wypadaniu.

Ciecierzycę powinny spożywać kobiety w ciąży ze względu na występowanie w jej składzie kwasu foliowego, który jest odpowiedzialny za powstawanie nowych komórek w trakcie wzrostu płodu i zapobieganie jego wadom. Również przeciwdziała on niedokrwistości u dziecka.

Ciecierzyca na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego

Spożywanie ciecierzycy zapobiega wielu schorzeniom i chorobom nie tylko na płaszczyźnie fizycznej. Zawarta w tej roślinie witamina B3 przeciwdziała wystąpieniu wielu zaburzeń psychicznych. Stymuluje też układ nerwowy do efektywniejszej pracy – tak samo zresztą jak pochodząca z tej samej grupy witamina B6. Zawarty w ciecierzycy magnez pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Dzięki niemu podnosi się poziom umysłowy, poprawia pamięć, skupienie i usprawnia się myślenie. Poza tym pierwiastek ten pozwala na uspokojenie, wyciszenie emocjonalne i wyhamowanie zachowań nadpobudliwych.

Zalewa z płynu po ugotowanej ciecierzycy – zastosowanie

Po ugotowaniu ciecierzycy zostaje płyn, który określa się jako aquafaba. Jest on alternatywą dla jajek, dlatego znajduje zastosowanie w kuchni wegańskiej. Zalewę tę odkrył francuski kucharz Joel Roessel, a nazwę wymyślił inżynier Goose Wohlt, łącząc w jedno dwa słowa: aqua, czyli „woda” oraz faba, co oznacza „ziarno fasoli”. Aquafaba nie zawiera glutenu i ma bardzo mało kalorii. Po ubiciu przypomina pianę uzyskaną z kurzych jajek. Ma właściwości sklejające oraz spulchniające. Posiada też cenne właściwości zdrowotne, gdyż w jej składzie znajdują się antyoksydanty i witaminy. Z aquafaby można przyrządzić wypieki, bezy, a nawet majonez.

Opracował Jarosław Cieśla

Jarosław

Jarosław

Inne wpisy w tej kategorii

Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery

2022-08-25

Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery

Stymuluje, rozgrzewa, pobudzaNefris to wyciąg ze starannie wyselekcjonowanych ziół. Wchodzące w jego skład: nawłoć, tymianek, mięta  pieprzowa, pokrzywa zwyczajna oraz imbir, pobudzają ogólną odp [...]

Czytaj dalej

Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko

2022-08-23

Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko

Glony morskie od wieków są ważnym źródłem pożywienia, ale – niestety – przede wszystkim w Azji. Również tamtejsze tradycyjne systemy medyczne korzystały, i robią to do dziś, z prozdrowotnych właś [...]

Czytaj dalej

Ziołowe wsparcie emocjonalne

2022-08-19

Ziołowe wsparcie emocjonalne

Emocje mają ogromny wpływ na: zdrowie, ogólne samopoczucie, witalność i postrzeganie rzeczywistości. Niestety, mamy tendencję do ich tłumienia, co w dłuższej perspektywie prowadzi do: problemów z [...]

Czytaj dalej

Oczyszczanie organizmu z toksyn

2022-08-17

Oczyszczanie organizmu z toksyn

Jedno z najpopularniejszych życzeń podczas świąt i uroczystości dotyczy tego, żebyśmy byli zdrowi. Kiedy człowiek źle się czuje, dotykają go choroby i dolegliwości, a wtedy nie może w pełni ciesz [...]

Czytaj dalej

 KORDYCIUM NEURO-FORCE – wszechstronne właściwości

2022-08-16

KORDYCIUM NEURO-FORCE – wszechstronne właściwości

Ciekawostka!Potwierdzono naukowo, że ekstrakt z maczużnika bojowego ma działanie podobne do insuliny, dzięki czemu pozwala na utrzymanie w normie poziomu glukozy we krwi.Z czego słynie firma RawF [...]

Czytaj dalej

Ziołowy detoks organizmu według Jana Kubiaka – najstarszego polskiego zielarza

2022-08-12

Ziołowy detoks organizmu według Jana Kubiaka – najstarszego polskiego zielarza

Ostatnimi czasy coraz częściej zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy proszą o zioła oczyszczające krew. Nierzadko są to osoby mieszkające na stałe poza granicami naszego kraju. Robią one imponuj [...]

Czytaj dalej