- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2022-06-10
W Chinach jeszcze przed nastaniem starożytności stosowano leczenie chorych poprzez ucisk, oklepywanie czy też głaskanie odpowiednich punktów na ciele człowieka. Miało to na celu przywrócenie równowagi w przepływie energii i powrót do zdrowia. Uciskanie może wykonać specjalista, który ma wiedzę, doświadczenie i wie, jak stymulować odpowiednie miejsca, żeby uzyskać zamierzony efekt. Często dotykane są punkty w okolicach pleców, a tam trudno jest dotrzeć bez pomocy innej osoby. Jednak taki masaż można wykonać samodzielnie w zaciszu domowym, gdy ma się właściwy sprzęt. Jest nim mata do akupresury ze specjalnymi kolcami. Jak jej używać?
Metoda leczenia dla każdego
Akupresura cieszy się popularnością zarówno wśród starszych, jak i młodszych osób. Kto poznał zalety takich zabiegów, wie, że przynoszą wiele korzyści dla ciała oraz dla zdrowia psychicznego. W medycynie chińskiej wskazuje się na to, że do prawidłowego funkcjonowania organizm ludzki potrzebuje równowagi w przepływie energii yin, czyli żeńskiego aspektu natury, oraz yang – męskiego. Energie te są przeciwstawne i jeśli jedna zdobędzie przewagę nad drugą, wtedy dochodzi do wielu zaburzeń, powstawania chorób, schorzeń, dolegliwości w różnych partiach ciała, złego samopoczucia czy też rozchwiania emocjonalnego.
Zabiegi akupresury poprzez głaskanie, dotykanie, opukiwanie czy też uciskanie odpowiednich punktów na ciele mają przywrócić przepływ energii ying i yang, jeśli jest on zablokowany. Daje się to odczuć, gdy podczas stymulowania danego miejsca, pojawia się ból. Oczywiście po wielu takich sesjach terapeutycznych szybciej lub wolniej zacznie w końcu on ustępować. Co daje akupresura? Zabiegi mają na celu wyleczenie z różnych przewlekłych chorób oraz pozbycie się rozmaitych dolegliwości. Poprawiają krążenie, a także np. niwelują migrenowe bóle głowy. Specjaliści od akupresury zalecają taką terapię również osobom: borykającym się z alergiami, astmatykom oraz cierpiącym na schorzenia układu trawiennego.
Zalety mat do akupresury
Zabiegi akupresury warto stosować systematycznie i regularnie nawet samemu w domowym zaciszu za pomocą specjalnej maty oraz poduszki z kolcami. Są to tzw. rozetki, dzięki którym dość mocno poczujemy ucisk na tkanki. Takie maty nadają się do zastosowania na łagodzenie bólów w okolicach: kręgosłupa, szyi, mięśni nóg, pośladków, rąk, a także stóp. Świetnie sprawdzą się przy: rwie kulszowej, artretyzmie, stymulowaniu metabolizmu oraz nadciśnieniu. Leżenie na macie relaksuje. Pomaga również w stanach depresyjnych, stresie oraz przy kiepskim samopoczuciu psychicznym. W trakcie sesji można słuchać muzyki, co jeszcze bardziej wpływa na odprężenie. Zabieg wykonany wieczorem przynosi spokojny i szybki sen.
Wykorzystywanie maty do akupresury:
• zmniejsza dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała – nawet w tych które nie są stymulowane bezpośrednio. Dzieje się tak dzięki temu, że naciskane punkty są połączone z różnymi narządami organizmu człowieka,
• poprawia ukrwienie komórek i pobudza krążenie, dzięki czemu osoby, które narzekają na zimne dłonie czy też stopy mogą zniwelować te odczucia,
• wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne, gdyż udrożnienie przepływu energii działa także na sferę: mentalną, psychiczną i duchową,
• pobudza energetycznie, człowiek czuje się bardziej rześki i skory do działania,
• wg wielu osób poprawia humor, wpływa na podniesienie poziomu motywacji i przynosi zadowolenie, uaktywnia endorfiny, czyli hormony szczęścia,
• działa pielęgnacyjnie na skórę, poprawia stan limfy oraz jej krążenie,
• może być sposobem na pozbycie się cellulitu.
Jak użytkować maty do akupresury?
Na macie można:
• położyć się – np. na plecach, tak żeby pokryć obszar całego kręgosłupa, a także bokiem,
• kłaść na niej kończynę, a dla zwiększenia nacisku dociskać drugą,
• stać lub chodzić,
• siadać,
• przetaczać się,
• wykonać masaż różnych części ciała.
Poduszkę czy też wałek z kolcami można również podkładać pod szyję i inne miejsca na ciele, co pozwoli na lepsze dotarcie do trudno dostępnych punktów na ciele.
Najlepiej, jeśli dotyk jest bezpośredni, czyli poprzez skórę, bez odzieży. Będzie to rodzaj masażu. Początkowo możemy odczuwać pewien dyskomfort, jednak z czasem ciało przywyknie do tej formy zabiegu. Oczywiście jeśli ktoś chce, to może np. stawać na macie w skarpetach, jednak później warto przekonać się do bezpośredniego kontaktu ciała z kolcami.
Ważną kwestią jest siła nacisku kolców na skórę. Im większy, tym lepsza stymulacja komórek i większy efekt ich ukrwienia. Ustawienie rozetek jest tak dobrane, żeby dotrzeć w wiele miejsc na ciele i to jak najbardziej optymalnie.
Istotne kwestie
• Jeśli stosujemy akupresurę na dolegliwości w okolicach kręgosłupa i rwy kulszowej, to kładziemy się na macie w taki sposób, żeby znajdowała się wzdłuż kręgosłupa.
• Po skończonej sesji akupresury dobrze jest zastosować na ciało ciepłe okłady.
• Skuteczność zabiegu zależy od regularności i czasu przebywania na macie. Na początek można zacząć od 5-minutowych sesji, a później przeprowadzać je przez 10–15 minut, aż po pewnym czasie wykonywać nawet półgodzinne zabiegi. Akupresurę warto stosować codziennie.
• Nie należy korzystać z maty z kolcami w przypadku grzybicy, wyprysków, ran i podrażnień skóry oraz chorobami zakaźnymi skóry.
• Na początku, żeby przyzwyczaić się do kolców, można wykonywać masaże w koszulce, skarpetach lub kładąc na macie np. prześcieradło.
Opracował Jarosław Cieśla
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2022-06-10
Inne wpisy w tej kategorii
2022-08-25
Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery
2022-08-25
Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa
2022-08-25
Aspiryna roślinna – skuteczna pomoc przy infekcjach
2022-08-23
Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko
2022-08-23
Trening autogenny Schultza
2022-08-19