Hemoroidy to żylaki odbytu („hemoroidy” to nazwa błędna i potoczna). Są one najczęstszym schorzeniem proktologicznym, na które chorował podobno sam Napoleon, a także prezydent Jimmy Carter. W związku z ich powszechnym występowaniem, bez względu na płeć, wiek czy status społeczny, warto o tej dolegliwości wiedzieć coś więcej.
Hemoroidy wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią, które razem z mięśniami zwieracza odbytu pod wpływem impulsu nerwowego, tak zwanego parcia, umożliwiają wypróżnianie przy jednoczesnym opróżnianiu ich z krwi. Gdy hemoroidy są nadmiernie rozciągnięte i nie opróżniają się z krwi do końca, dochodzi do utworzenia skrzeplin, wywiązania stanu zapalnego guzków oraz tkanki okalającej odbyt. W ten sposób powstaje choroba hemoroidalna zwana żylakami odbytu. Objawy są zależne od ich lokalizacji, zewnętrznej lub wewnętrznej. Klasyczne symptomy to: ból w odbycie nasilający się w pozycji siedzącej, uczucie pieczenia, swędzenia, krwawienia z jasnoczerwoną krwią podczas defekacji lub zaraz po niej, uczucie niepełnego wypróżniania. Przy ich pojawieniu się należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza, ponieważ są one charakterystyczne także dla innych, poważniejszych stanów chorobowych.
Hemoroidy – skąd się biorą i czy można im w jakiś sposób zapobiec?
Hemoroidy to dolegliwość, do której mogą doprowadzić: genetycznie uwarunkowana słabość żył splotu odbytniczego, chroniczne zaparcia, a także wysiłek podczas wypróżniania, powtarzające się biegunki (wywołane między innymi stosowaniem środków przeczyszczających), ciąża, urodzenie kilkorga dzieci, częste podnoszenie ciężkich przedmiotów (zwiększa ciśnienie w żyłach), brak aktywności fizycznej, prowadzenie siedzącego trybu życia lub stanie przez wiele godzin (wymuszone wykonywaniem pracy) w jednej pozycji. Ryzyko powstania żylaków odbytu zwiększają dodatkowo: dieta uboga w błonnik pokarmowy, otyłość, nadużywanie alkoholu, nawyk długiego przesiadywania z książką w toalecie, a nawet długotrwały i uporczywy kaszel. To tłumaczy, dlaczego ta choroba może dotknąć właściwie każdego z nas i czego nie należy robić, aby jej zapobiec.
Inne wpisy w tej kategorii
2022-08-25
Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa
2022-08-19
Sposoby na ból głowy
2022-07-08
E-produkty – szkodliwe dodatki do żywności – konserwanty i inne (cz. II)
2022-07-04
Ćwiczenia na ból w łokciu
2022-06-01
Ćwiczenia na stawy kolanowe
2022-05-19