- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2021-08-19
Hiperlordoza (inaczej: lordoza pogłębiona) to coraz częściej występująca wada postawy wynikająca ze schorzenia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Potocznie określa się tę przypadłość jako „kaczy kuper”' z uwagi na to, że charakteryzuje się nadmiernym wygięciem dolnego odcinka kręgosłupa ku przodowi. Osoba z hiperlordozą ma wysunięty do przodu brzuch i cofnięte pośladki, a kręgosłup przypomina literę ''C''.
Przyczyny
Główną przyczyną wspomnianego schorzenia jest przede wszystkim siedzący tryb życia i brak ruchu. Dlatego też na pogłębioną lordozę cierpią najczęściej pracownicy biur, kierowcy oraz osoby siedzące nadmierną ilość czasu w domach. Innymi przyczynami „kaczego kupra” mogą być wady wrodzone, przebyte urazy i choroby, np.: krzywica, osteoporoza, rwa kulszowa czy dyskopatia.
Leczenie
Nieleczona hiperlordoza może prowadzić do poważnych konsekwencji. Skrzywiona postawa będzie bowiem się pogłębiać, może więc utrudniać oddawanie stolca i moczu oraz wzmagać uczucie drętwienia i mrowienia. Terapia polega przede wszystkim na zwiększeniu aktywności fizycznej, gimnastyce korekcyjnej i rehabilitacji. Mając siedzący tryb pracy czy życia, należy w odstępach około 20-minutowych wstać i kilka minut pochodzić. Poza pracą wskazany jest każdy rodzaj aktywności – oby za dużo nie siedzieć. Osoby cierpiące już na pogłębioną lordozę powinny wykonywać ćwiczenia korekcyjne. W poważniejszych przypadkach stosuje się gorsety ortopedyczne. Rzadko, ale zdarzają się też przypadki konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych.
Opracował Sławomir Śmiełowski
- Poradnik
- Poradnik
- Zdrowy styl życia
- 2021-08-19
Inne wpisy w tej kategorii
2022-08-25
Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery
2022-08-25
Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa
2022-08-25
Aspiryna roślinna – skuteczna pomoc przy infekcjach
2022-08-23
Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko
2022-08-23
Trening autogenny Schultza
2022-08-19