Agata

Agata

Jak pomóc w regeneracji ran pooperacyjnych
Jak pomóc w regeneracji ran pooperacyjnych


Blizna jest nieodłącznym elementem każdego zabiegu operacyjnego. To naturalny etap zdrowienia, a gojenie się ran jest złożonym procesem, na który wpływa wiele czynników. Na przykład rany u dzieci goją się szybciej niż u osób starszych, na regenerację bardzo duży wpływ ma też sposób odżywiania się.


Blizna, którą widzimy na skórze, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej – to sklejenie różnych tkanek, które w wyniku operacji zostały przecięte. Blizna to nie tylko wizualny mankament, niezaleczona rana może być zalążkiem różnych komplikacji zdrowotnych. Dlatego ważne jest przystąpienie do rehabilitacji blizny już od pierwszych dni po operacji/urazie. Jednym z bardziej sprawdzonych sposobów mobilizacji blizn jest ich masaż.


Parę słów o masażu blizn


Masaż blizn (a raczej wokół blizn) to najczęstsza metoda terapeutyczna obejmująca wiele wariantów i uwzględniająca  czynniki takie jak np.: kształt i rozmiar blizny, stadium gojenia się rany czy jej umiejscowienie. Zakres siły masażu powinien być odpowiednio dostosowany – czasem wystarczające będzie lekkie dotknięcie lub głaskanie, a czasem wymagana jest intensywna mobilizacja. Manualna interwencja na bliznę powoduje przesuwanie fragmentów i warstw tkanki. Dzięki masowaniu można zlikwidować zrosty i inne struktury łącznotkankowe uniemożliwiające fizjologiczną ruchomość.  


Etapy gojenia ran


Mobilizacja blizny jest ważnym elementem terapeutycznym, polegającym na uelastycznianiu i poprawie jej mobilności. Mobilizacja blizny przebiega w dwóch etapach:


– Pierwszy etap mobilizacji blizny to moment, kiedy nie zostały jeszcze ściągnięte szwy, a jeśli nie zostały założone szwy, to mamy na myśli strup, który jeszcze nie odpadł. W tym stadium terapia polega na działaniu zachowawczym – odkażaniu rany (np. octeniseptem w sprayu) oraz zmienianiu opatrunków. Na tym etapie nie powinno się pracować bezpośrednio na bliźnie, tylko w jej bezpośrednim otoczeniu. Jedną z technik, jaką można wykonać to kompresja (nacisk) skóry wokół blizny. Nacisk można przesuwać w kierunku blizny. Inną techniką jest ustawienie palców prostopadle do rany i zbliżanie brzegów blizny do siebie, podtrzymując skórę przez kilka sekund.


– Drugi etap mobilizacji blizny to moment po ściągnięciu szwów lub po odpadnięciu strupa, kiedy można ocenić, że rana jest zagojona, a ciągłość tkanek – zachowana. Na tym etapie można kontynuować techniki opisane wyżej, można też włączyć nowe metody mobilizacji, próbując rozciąganie utrzymać przez  ok. 10 sekund. Przykładowe techniki to:


•    delikatne oddalanie brzegów blizny od siebie (rozciąganie),
•    rozciąganie brzegów blizny na ukos,
•    rozciąganie i skracanie brzegów blizny wzdłuż, ustawiając palce na jednym i drugim krańcu blizny,
•    delikatne rolowanie fałdek skóry wzdłuż całej blizny,
•    unoszenie blizny – jeśli jest możliwe chwycenie okolicznej skóry, unosząc ją do góry.


Nie powinno się zapominać o natłuszczaniu zagojonego miejsca, apteka natury oferuje wiele sprawdzonych smarowideł, które warto zastosować. Te godne uwagi to: żel aloesowy, maści na bazie produktów pszczelich lub witamina E.


Co źle wpływa na bliznę


•    Blizna nie lubi przesuszenia. W momencie tworzenia się blizny, naskórek na niej jest bardzo delikatny i łatwo ulega przesuszeniu. Dlatego trzeba go zabezpieczać, natłuszczając go.
•    Zbyt silna mobilizacja blizny lub zbyt mocny masaż mogą uszkodzić świeżą tkankę, dlatego wskazana jest delikatność.
•    Nierobienie niczego jest najgorsze – blizna lubi być uciskana. Jeśli jest odpowiednio ugniatana, masowana czy rozciągana, z czasem stanie się mało widoczna i bardziej miękka w dotyku. 


Opracowała Agata Majcher

Agata

Agata

Inne wpisy w tej kategorii

Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery

2022-08-25

Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery

Stymuluje, rozgrzewa, pobudzaNefris to wyciąg ze starannie wyselekcjonowanych ziół. Wchodzące w jego skład: nawłoć, tymianek, mięta  pieprzowa, pokrzywa zwyczajna oraz imbir, pobudzają ogólną odp [...]

Czytaj dalej

Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa

2022-08-25

Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa

Katuka skorpionowa (Picrorhiza kurroa) to roślina lecznicza występująca w regionie Himalajów, na wysokości 3000–5000 metrów. Rośnie w szczelinach skalnych i wilgotnej, piaszczystej glebie. Kwitni [...]

Czytaj dalej

Aspiryna roślinna – skuteczna pomoc przy infekcjach

2022-08-25

Aspiryna roślinna – skuteczna pomoc przy infekcjach

Któż z nas nie zna aspiryny, wszak to popularny preparat o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym  i przeciwgorączkowym.Historia aspiryny –  inaczej kwasu acetylosalicylowego – sięga czasów st [...]

Czytaj dalej

Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko

2022-08-23

Olej z alg – idealny dla wegetarian i nie tylko

Glony morskie od wieków są ważnym źródłem pożywienia, ale – niestety – przede wszystkim w Azji. Również tamtejsze tradycyjne systemy medyczne korzystały, i robią to do dziś, z prozdrowotnych właś [...]

Czytaj dalej

Trening autogenny Schultza

2022-08-23

Trening autogenny Schultza

Obowiązki w pracy oraz te codzienne, domowe, a także różne zdarzenia i sytuacje mogą nas przytłaczać i powodować nawarstwianie napięć wewnętrznych. Sprawiają też, że pojawiają się zaburzenia traw [...]

Czytaj dalej

Ziołowe wsparcie emocjonalne

2022-08-19

Ziołowe wsparcie emocjonalne

Emocje mają ogromny wpływ na: zdrowie, ogólne samopoczucie, witalność i postrzeganie rzeczywistości. Niestety, mamy tendencję do ich tłumienia, co w dłuższej perspektywie prowadzi do: problemów z [...]

Czytaj dalej