- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
Koper włoski, inaczej fenkuł włoski, to roślina wykorzystywana nie tylko dla złagodzenia kolki u małych niemowląt. Dzięki zawartym w nim składnikom sprawdza się także podczas różnych dolegliwości także u osób dorosłych.
Tabletki z kopru włoskiego
Hildegarda zachęca, by, chcąc się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust, sięgać po dowolną liczbę tabletek z kopru włoskiego w ciągu dnia. Jako lekarstwo uniwersalne można zażywać je profilaktycznie przed ciężkostrawnym posiłkiem. Z kolei po posiłku koper włoski złagodzi dolegliwości trawienne, takie jak: zgaga, wzdęcia czy zaparcia.
Święta z Bingen zaleca zażywać koper włoski na czczo, gdyż tym sposobem: usunie się zły śluz, zły oddech i zgniliznę.
Kluseczki na przewlekłe zapalenia
W przypadku przewlekłych zapaleń: żołądka, jelit, dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego i trzustki, święta zaleca wykonanie takiej oto mieszanki:
- Sproszkować: koper włoski, pokrzywę i lubczyk ogrodowy.
- Jedną łyżeczkę mieszanki zmieszać z 2 łyżkami mąki orkiszowej, dodać wodę, jajko, sól i wyrobić kluseczki. Wrzucić na wrzątek i ugotować. Jeść raz dziennie przez 6 do 8 tygodni.
Mieszanka ziołowa usuwa śluz z chorego żołądka, można nią także doprawiać zupy.
Uniwersalny środek dla zachowania zdrowia
Hildegarda przekazała nam wiele zdrowotnych receptur, ale nie wszystkie dotyczyły konkretnych dolegliwości. Jednym z takich przykładów jest uniwersalna, wzmacniająca mieszanka ziołowa wpływająca pozytywnie na przemianę materii, krążenie krwi, o działaniu uspokajającym i poprawiająca koloryt cery.
Jak przygotować taki proszek:
- Drobno sproszkować: galgant, korzeń dyptamu, koper włoski i jastrzębiec kosmaczek.
- Dwie, trzy szczypty mieszanki dodać do kieliszka ciepłego wina i wypić godzinę po obiedzie.
Święta z Bingen zaleca:
Bierze się owoc kopru włoskiego, połowę tej ilości galgantu, następnie połowę tej ilości korzenia dyptamu i z tego połowę ilości jastrzębca. Mieli na proszek rozpuszczony w ciepłym, lecz nie wrzącym winie, przecedza przez chustę i pije dobrą godzinę po jedzeniu. Ten proszek zachowa zdrowie u zdrowego, ale i wzmocni słabego, zapewni dobre trawienie, wzmocni, nada obliczu dobry i piękny kolor i spożyty po posiłku będzie korzystny dla każdego, czy jest zdrowy, czy chorowity.
Sok z kopru włoskiego na melancholię i przygnębienie
Wycisnąć sok z kopru włoskiego i zakonserwować w 20-procentowym alkoholu. Co najmniej raz dziennie nacierać sokiem czoło i skronie, klatkę piersiową i podbrzusze. Kurację przeprowadzać przez 4 tygodnie.
Agata Majcher
- Poradnik
- Ziołolecznictwo
- 2020-04-02
Inne wpisy w tej kategorii
2022-08-25
Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery
2022-08-19
Ziołowe wsparcie emocjonalne
2022-08-19
Sposoby na ból głowy
2022-08-17
Oczyszczanie organizmu z toksyn
2022-08-12
Ziołowy detoks organizmu według Jana Kubiaka – najstarszego polskiego zielarza
2022-08-12