Węgiel aktywowany stosowany jest na całym świecie jako bezpieczne i skuteczne remedium pomocne w wyprowadzaniu niepożądanych substancji poza obręb organizmu. Łupiny orzecha kokosowego mogą być ciekawą alternatywą wobec tradycyjnego węgla aktywnego. Do wytworzenia takiego węgla wykorzystuje się łupiny kokosa, które i tak musiałyby zostać zutylizowane, a dzięki temu nic się nie marnuje, więc działanie takie jest korzystne dla planety. Węgiel aktywny z łupin kokosa spełnia taką samą funkcję, jak jego klasyczny odpowiednik, a dodatkowym plusem jest ekologiczne pochodzenie.
Jak powstaje węgiel aktywny z łupin kokosa
Aktywowany węgiel kokosowy wytwarzany jest w procesie spalania łupin orzecha kokosowego w bardzo wysokiej temperaturze. Aby go aktywować, skorupa orzecha kokosowego zostaje podgrzana do ponad 1000°C bez obecności tlenu. „Aktywowany” oznacza, że wykazuje silne właściwości adsorpcyjne, zachowując maksymalną porowatość. Węgiel aktywny z łupin kokosa ma w swojej powierzchni miliony maleńkich porów, dlatego używa się go m.in. do filtrowania wody i powietrza.
Zastosowanie węgla aktywnego z łupin kokosa
Aktywowany węgiel z łupin orzecha kokosowego ma wiele zastosowań. Przyjmowany doustnie wiąże toksyny i pomaga je wydalić poza organizm. Jednym z bardziej popularnych i potwierdzonych klinicznie zastosowań aktywowanego węgla kokosowego jest naturalna pomoc przy nadmiernych wzdęciach. Stosuje się go także w przypadku ostrych zatruć oraz przy problemach żołądkowo-jelitowych.
Ajurweda korzysta z dobrodziejstw węgla aktywnego już od kilku tysięcy lat, pierwsze pisemne wzmianki o użyciu tego surowca datuje się na 1550 r. p.n.e. Ze względu na swoje właściwości odmładzające węgiel dodawany jest do kosmetyków, ponieważ substancja ta opóźnia procesy starzenia się komórek.
Węgiel aktywny może być również pomocny w naturalnym wspieraniu zdolności organizmu do wiązania i eliminowania nadmiaru kwasów żółciowych, jak również metali ciężkich, takich jak ołów czy rtęć.
Węgiel z łupin orzecha kokosowego sprzyja procesom detoksykacji, stanowi jeden ze składników terapii oczyszczających jelito grube. Węgiel pochłania toksyny z żołądka i jelit, zapobiega dalszemu rozprzestrzeniania się trucizn.
Węgiel aktywowany jest stosowany jako środek adsorbujący w leczeniu zatruć i przedawkowania po spożyciu doustnym.
Jak dawkować węgiel aktywny z łupin kokosa
Zalecaną dzienną porcję węgla (100 mg) należy rozpuścić w 1/3 szklanki wody. Podczas suplementacji węglem aktywowanym należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody.
Węglowe BHP
Węgiel aktywny charakteryzuje się wysoką porowatością. Dzięki tak rozległej sieci porów ma on właściwości adsorpcyjne, więc jest w stanie wiązać i neutralizować wiele substancji. Jest to silne antidotum, które adsorbuje wiele substancji, zarówno toksycznych, jak i tych, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Dlatego pomiędzy przyjęciem węgla aktywnego a witamin, leków czy suplementów powinno się zachować odstęp minimum jednej godziny w celu umożliwienia ich wchłonięcia.
Opracowała Agata Majcher
Inne wpisy w tej kategorii
2022-08-25
Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery
2022-08-25
Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa
2022-08-25
Aspiryna roślinna – skuteczna pomoc przy infekcjach
2022-08-23