- Poradnik
- Uroda
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2021-11-04
Wiele osób korzysta z naturalnych kosmetyków, które pielęgnują i upiększają ciało, a także mają działanie zdrowotne. Do takich właśnie produktów należy olej kokosowy, który może wspomóc codzienną pielęgnację skóry. Zazwyczaj stosuje się go w celach spożywczych, jednak może też być używany jako krem na ciało. Uzyskuje się go z miąższu owocu kokosa, czyli tzw. kopry. Przypomina on nieco masło, jednak pod wpływem ciepła dłoni oraz ciała przybiera bardziej płynną konsystencję.
Składniki oleju kokosowego
W skład oleju kokosowego wchodzą tłuszcze zawierające trójglicerydy średniołańcuchowe. Dostarczają one organizmowi bardzo dużo energii, dlatego sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe z chęcią włączają ten produkt do swojej diety. Sprawia też, że ich mięśnie bardziej się rozrastają. Olej kokosowy mogą też przyjmować osoby otyłe, dzięki czemu szybciej pozbywają się nadwagi ze względu na sycące właściwości oleju. Zawarte w nim trójglicerydy bardzo skutecznie wpływają na przyspieszenie metabolizmu i pozwalają na efektywniejsze spalanie tłuszczu. Oczywiście nie należy przesadzać z jego spożyciem, gdyż w 100 g oleju jest aż 892 kalorii. Olej kokosowy oprócz tłuszczów zawiera też witaminy: B2, B6, B9, C, E oraz K. W jego składzie są także duże ilości: fosforu, wapnia, potasu, żelaza, magnezu, sodu i cynku.
To warto wiedzieć
Najbardziej zdrowy olej kokosowy to ten, którego proces tłoczenia odbywa się na zimno.
Dobroczynne działanie oleju kokosowego na organizm ludzki
Dzięki swoim składnikom, a przede wszystkim nasyconym kwasom tłuszczowym, olej kokosowy utrzymuje cholesterol LDL na bezpiecznym dla organizmu poziomie. Wykazuje się również działaniem zwalczającym wirusy i bakterie. Korzystnie wpływa także na pracę wielu narządów – w tym mózgu – co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości związanych z chorobą Alzheimera. Olej kokosowy mogą przyjmować osoby, które się odchudzają, gdyż dodaje dużo energii, co przekłada się na zwiększone spalanie kalorii.
Olej kokosowy przywraca skórze młodszy wygląd
Olej kokosowy można stosować jak krem na ciało do jego regeneracji i odżywienia. Bardzo skutecznie natłuszcza i nawilża skórę, kiedy zmieszamy go razem z solą. Będzie to także peeling, który złuszczy naskórek i pobudzi proces regeneracji. Olejem kokosowym warto natrzeć skórę, gdy zamierzamy przebywać na słońcu. Doskonale sprawdza się także przy depilacji różnych części ciała, gdyż powoduje mniejszy opór nożyków podczas golenia. Skutecznie też zmiękcza twarde miejsca na stopach. Nadaje się również do regeneracji i nawilżenia nie tylko twarzy i szyi, ale też innych wysuszonych części ciała, takich jak dłonie oraz kolana. Bardzo ważną zaletą stosowania oleju kokosowego jako kremu jest to, że wydziela przyjemny aromat, który pozwala na odprężenie.
Olej kokosowy wykazuje właściwości przeciwbakteryjne
Olej kokosowy bardzo dobrze sprawdza się u osób mających różne problemy skórne. Stosowany jako maść skutecznie zwalcza objawy trądziku oraz krosty. Przynosi też ukojenie przy zakażeniach, rankach, zadrapaniach oraz oparzeniach. Gojenie jest szybsze, a komórki łatwiej się regenerują i zasklepiają. Dzieje się tak dzięki substancjom zawartym w oleju kokosowym, które działają antybakteryjnie. Dlatego warto nakładać go na skórę dotkniętą stanami zapalnymi, egzemą, czy też przewlekłymi chorobami, takim jak np. łuszczyca.
Olej kokosowy jako środek do kosmetyki twarzy
Olej kokosowy bardzo dobrze sprawdza się przy zmywaniu makijażu. Oczyszcza pory i złuszcza naskórek. Można go stosować również pod oczy, dzięki czemu skóra stanie się jędrniejsza, bardziej nawilżona, a zmarszczki zmniejszone. Przy nakładaniu należy jednak uważać, żeby nie dostał się do wewnątrz, bo dojdzie do podrażnienia spojówek. Olejem kokosowym można posmarować twarz na noc. Taki zabieg spowoduje, że skóra będzie doskonale nawilżona, gładsza i bardziej świeża. Uzyskamy w ten sposób młodszy wygląd.
Olej kokosowy jako naturalna odżywka do włosów
Osoby, których włosy mają tendencję do wysuszania się i są zniszczone np. farbowaniem, powinny sięgać po olej kokosowy. Należy go nakładać na głowę przed myciem – tak jak odżywkę. Bardzo głęboko będzie wnikał w strukturę włosów, solidnie ją wzmacniając. Takie zabiegi mają na celu zapobieganie rozdwajaniu końcówek włosa i efektywniejsze nawilżanie. Ważne jest też to, że przy okazji odżywieniu zostaną poddane również komórki skóry głowy, dzięki czemu otrzymają doskonałą regenerację i lepsze zdrowie. Warto więc co pewien czas zapewniać włosom takie olejowanie, szczególnie gdy są wysuszone lub naelektryzowane. Olej kokosowy sprawdza się również jako przeciwłupieżowa maska na głowę.
Olej kokosowy znajduje zastosowania na wielu płaszczyznach
Olej kokosowy może być dodany do wody podczas kąpieli natłuszczającej, którą stosuje się przy wrażliwej skórze podatnej na stany zapalne. Niweluje też nieprzyjemną woń potu, gdy użyje się go jako dezodorantu. Dobrze też odżywia brwi oraz rzęsy, a także tuszuje rozstępy. Regularne płukanie jamy ustnej usuwa z jej wnętrza drobnoustroje i bakterie. Dzięki temu zniknie nieprzyjemny zapach z ust, zęby staną się bielsze, a także poprawi się stan zdrowia języka i dziąseł.
- Poradnik
- Uroda
- Zdrowa dieta
- Zdrowy styl życia
- Ziołolecznictwo
- 2021-11-04
Inne wpisy w tej kategorii
2022-08-25
Ekstrakt ziołowy Nefris firmy Medi-Flowery
2022-08-25
Pomoc przy boreliozie i wsparcie wątroby – katuka skorpionowa
2022-08-25
Aspiryna roślinna – skuteczna pomoc przy infekcjach
2022-08-23